Hemodiyaliz Ünitesi
11 Mayıs 2024


Diyaliz Ünitemiz 6+1 sertifikalı olup, 1 diyaliz teknikeri, 3  hemşire ve 1 diyaliz sorumlu hekimi olarak görevlendirilmiştir. . Günde iki veya üç seans (sabah – öğle- akşam ) diyaliz hizmeti vermektedir. Diyaliz Ünitemiz Sağlık Bakanlığı'nın Sağlık Hizmetleri Yönetimi Diyaliz Hizmetlerine uygun cihaz ve modern ekipmanlarla donatılmıştır.

Diyaliz hastalığı, böbrek yetmezliği olan insanlarda, vücutta birikmiş olan fazla sıvı ve atık maddelerin yarı geçirgen bir zar aracılığıyla temizlenmesi işlemine denilmektedir. İnsanlarda iki adet böbrek bulunmakta olup bu böbrekler, arkada bel omurlarının yanında her iki taraftadır. Yaklaşık olarak ağırlığı 150gr, boyu yaklaşık 12,eni 6, kalınlığı 3 cm Böbreğin temel görevi idrar oluşturmaktadır. Kalp tarafından pompalanan kanı alan böbrek kanı glomerüllerden geçirir ve idrar oluşturur. Böbrek idrar üretimi nedeniyle; tüketilen gıdaların sindirilmesi esnasında ortaya çıkan zehirli maddelerin ve ekstra suyun uzaklaştırmasını sağlar. Ayrıca böbrekler renin hormonunun etkisiyle kan basıncının kontrolünde, eritropoetin hormonunun katkısıyla kan hücrelerinin oluşmasında ve kalsiyum fosfor dengesini ayarlayarak kemik metabolizmasında etkilidir. Büyük oranda böbrek fonksiyonlarının faaliyetlerinin çalışmasının azaldığı hastalara diyaliz tedavisi başlatılmalıdır. İki tür diyaliz tedavisi bulunmaktadır.

Hemodiyaliz: Hasta kanının özel makineler yardımıyla damardan alınıp temizlendikten sonra tekrar hastaya enjekte edilmesi işlemidir. Vakanın risk durumuna göre 1-3 kez yapılmalıdır.