Hastane ve Ziyaret Kuralları
11 Mayıs 2024

En kısa sürede sağlığınıza kavuşmanız için elimizden geleni yapacağız. Sizlere daha kaliteli, hızlı ve etkin hizmet verebilmemiz için hastane kurallarına uyunuz, hastane araç ve gereçlerinin kullanımına özen gösteriniz Tedaviniz süresince aşağıdaki konulara dikkat ederek bize yardımcı olmanızı dileriz.

Hastanemiz ziyaret saatleri öğlen 12:00-13:30,akşam 19:00-20:00 saatleri arasındadır. Bu saatler dışında ziyaretçi kabul edilmemektedir.

1- Yatış işlemleriniz sırasında kat sekreteri/yatış görevlisi tarafından sizden istenen belgelerin eksiksiz olmasına özen gösteriniz.
2- Sizlerle daha sağlıklı iletişim kurabilmemiz için yatış işlemleriniz sırasında adres ve kimlik bilgilerinizi eksiksiz ve doğru olarak veriniz.
3- Yatış esnasında size takılan bilekliğinizi taburcu olana kadar çıkarmayınız.
4- Hastaneye yatarken yanınızda hastanede yattığınız süre içerisinde kullanmanız gereken kişisel eşyalarınızı(havlu, pijama, diş fırçası ve macunu vb.) getiriniz.
5- Kişisel eşyalarınızı başkalarına kullandırmayınız, siz de size ait olmayan kişisel eşyaları kullanmayınız.
6- Kişisel eşyalarınızı size ayrılmış olan dolaplarda muhafaza ediniz.
7- Kişisel temizliğiniz sırasında tuvalet kağıdı, kağıt mendil ve peçete kullanmayı alışkanlık edinerek atıklarını uygun atık kaplarına atınız.
8- Zorunlu olarak ortak kullandığınız malzemelerin temiz olduğundan emin olunuz.
9- Ağız bakımınızı yaparak dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyiniz.
10- Hastanede size verilen yatak takımları dışında yatak takımı kullanmayınız.
11- Yattığınız süre içerisinde yanınızda değerli eşya bulundurmayınız.
12- Vizit ve tedavi saatlerinde yatağınızda bulununuz.
13- İhtiyaç durumunda hemşireye ulaşmak için hasta yatak başındaki ve WC-Lavobadaki “ Hemşire Çağrı Zili” ni kullanınız.
14- Size yapılacak tedavileri kabul veya red ettiğinizi gösterir onam formlarını, dikkatlice okuyup imzalayınız.
15- Yemek saatlerimiz her gün Sabah 07:00 - 08:00 Öğlen 12:00 - 13:00 Akşam 17:00 - 18:00 saatleri arasındadır. 
16- Yemek tabaklarını (odaya, bankoya, tedavi arabalarına veya koridora değil) odanızda bırakınız.
17- 4207 Sayılı yasa gereği hastane binası içerisinde kesinlikle sigara içilmesi yasaktır.
18- Tanımadığınız kişilerden yardım istemeyiniz ve bu kişilerin yardım tekliflerini kabul etmeyiniz.
19- Servis girişlerindeki acil çıkışları gösteren krokileri inceleyiniz ve olası afet (deprem, yangın vb.) durumlarında panik yapmadan hastane personelinin talimatlarına uyunuz.
20- Tuvalet ve banyoları temiz tutunuz, tuvaletlere yabancı madde/tuvalet kağıdı atmayınız.
21- Hasta yataklarını, etajerlerini, dolaplarını daima temiz ve düzenli tutmaya özen gösteriniz.
22- Odanızda bulunan hasta yatağı motorlu ise; hasta yatağının her iki tarafında bulunan yatak kumandası ile, motorsuz hasta yatağında ise yatağın ayakucunda bulunan iki kolu (ayak ve baş için) çevirerek yatağınızı size uygun pozisyona getirebilirsiniz.
23- Diğer hasta ve hasta yakınlarını rahatsız etmemek için hasta odanızda yapılan dış hat telefon görüşmelerinizi saat 22 :00’ye kadar gerçekleştirebilirsiniz.
24- Servis doktorunuzun ve hemşirenizin bilgisi olmadan servisten asla ayrılmayınız.
25- Hastanemizden aldığınız hizmet ile ilgili her türlü görüş, öneri, istek ve memnuniyetinizi katlarda bulunan dilek öneri kutularına veya web sitemiz (http://korgandevlethastanesi.saglik.gov.tr/)aracılığı ile bizlere iletebilirsiniz.
26- Hastanıza refakatçi gerekip gerekmediği hastanın doktoru tarafından belirlenir. Eğer doktorunuz refakatçi gerektiğine karar vermişse bir kişi belirleyiniz ve refakatçi kartı/formu çıkartınız.
27- Zorunlu durumlar dışında hastanızın yanından ayrılmayınız.
28- Hastanın kişisel temizliği için aldığınız önlemleri siz de (refakatçi) uygulayınız.
29- Hastanıza dokunmadan önce ve sonra ellerinizi mutlaka yıkayınız. Eğer yıkayamıyorsanız odada bulunan el antiseptiğini kullanarak ellerinizi kuruyana kadar ovuşturunuz.
30- Başka hastalara yardım etmeniz gerekiyorsa hastanıza aldığınız önlemleri alınız, öncesinde ve sonrasında da mutlaka ellerinizi yıkayınız.
31- Hastalarımızın rahatı için oda ve hastane koridorlarında yüksek sesle konuşmamaya dikkat ediniz.
32- Refakatçi değişimlerini mümkün olduğunca ziyaret saatleri arasında yapmaya çalışınız ve ziyaretçi değişimini servis hemşirenize bildiriniz.
33- Hastalarımızın ziyareti tıbbi nedenlerle hekimi tarafından yasaklandıysa ziyaret konusunda ısrar edilmemelidir.
34- Çocukların Psikolojik olarak olumsuz etkilenmemesi ve gürültülü ortam oluşturmamak amacıyla 12 yaşın altındaki çocukların hasta ziyaretinde bulunmamaları önerilir.
35- Hastanemizde tedavi alan diğer hastalarımızın sağlığı açısından hasta odasına fazla sayıda ziyaretçinin girmemesi, gürültü yapılmaması, ziyaret esnasında diğer hastaların rahatsız edilmemesi ve ziyaretin kısa tutulması konusunda hassas davranınız.
36- Hastalarımızı tedavi ve muayene işlemleri sırasında ziyaretçilerin odadan çıkarak hasta mahremiyetine özen gösteriniz.
37- Hastalarımızı enfeksiyondan korumak amacıyla hasta odalarına canlı – cansız çiçek getirmeyiniz.
38- Hastane içerisinde izinsiz görüntü almak yasaktır.
39- Hasta ve hastane güvenliği açısından hastanemiz 24 saat güvenlik kamerası ile izlenmekte ve kayıt altına alınmaktadır.
40- Ziyaret saati sonunda, hastalarımızın dinlenebilmesi amacıyla görevlilerin uyarılarını beklemeksizin hasta odasından ayrılmaya özen gösteriniz.
41- Tüm bu kurallar hastalarımıza daha iyi ve daha kaliteli hizmet verebilmek için düzenlenmiştir. Hassasiyet gösterdiği için tüm hasta, refakatçi ve ziyaretçilerimize teşekkür ederiz.